Potápění se žralokem bílým

22.01.2018

Pro náročnější klienty hledající dobrodružství a vzrušení doporučujeme ostrov Guadalupe, jedno z nejlepších míst na světě, kde se můžete potápět se žralokem bílým.

Vaším domovem se na pár dnů stane luxusní loď, tzv. lifeaboard, kde budete jíst , spát a užívat si potapění v klecích se žralokem bílým.  Typicky se můžete těšit asi na 31 hodin strávených v přitomnosti těchto tvorů. 

Ideální doba pro toto dobrodružství je od července do listopadu.

jedná se o menší ostrov vulkanického původu. Administrativně ostrov náleží k městu Ensenada a je nejzápadnějším obydleným místem Latinské Ameriky. Obyvatelé se věnují převážně rybolovu. Nachází se zde také základna mexického námořnictva a meteorologická stanice.

Co se týče pozorování mořského života, tak ostrovní vody mnohonásobně předčí podmínky, které poskytuje jižní Afrika nebo Austrálie. Viditelnost je velmi dobrá až do 45 metrů.

Pobřeží Guadalupe je jediným místem na světě, kde hnízdí buřňáček dlouhokřídlý.  V moři okolo ostrova je mimořádně hojný žralok bílý.

Nemusíte být zkušený potápěč, abyste mohl pozorovat žraloky bíle z bezprostřední blízkosti. Klienti jsou chráněni silnou kokovou klecí. Pro klienty nepotápěče jsou k dispozici pouze povrchové klece.

V červenci a srpnu můžete často spatřit skupiny mladých samců, samice se začínají objevovat v září. Měsíc říjen a listopad je často obdobím, kdy můžete spatřit opravdu velké kusy.

Dospělí jedinci bývají nejčastěji 4 - 5,4 m dlouzí a obvykle váží 680 - 1 100 kg. Samice jsou obecně větší než samci.

Pohlavně dospělý bývá jedinec až po 26 letech a dožívá se i více než 70 let, což z něj činí jednu z nejdéle žijících chrupavčitých paryb.V letech 2013 - 2016 byla u ostrova Guadalupe opakovaně nafilmována a vyfotografována obrovská samice nazvaná "Deep Blue". Podle odhadů a nepřímých měření může dosahovat délky 6,5 - 7 metru.  Její stáří je odhadováno na 50 let.

Mnoho lidí si o žralocích myslí, že jsou to nemilosrdní lidožrouti. Tato představa byla podpořena snímky jako Čelisti a Útok z hlubin. Z důkazů nicméně jasně vyplývá, že toto mínění je mylné. Útoků žraloků na lidi je celosvětově jen velmi málo.

Bílý žralok je jako jeden z mála žraloků znám tím, že vystrkuje hlavu nad hladinu a zkoumá různé objekty či svou potenciální kořist. Velcí bílí jsou obecně velmi zvědavá zvířata, kteří dokazují jistou "nadstandardní" inteligenci a schopnost socializace.

Až do konce 20. století byli žraloci bílí chováni v zajetí ve velkých akváriích jen krátce, nikdy více než jeden měsíc.  Až v roce 2004 se podařilo udržet žraloka v akváriu téměř 200 dní. Šlo o samici chycenou v Kalifornii a drženou v Monterey Bay Aquarium o objemu 3 800 000 litrů. Za dobu svého zajetí vyrostla o 35 cm a byla vypuštěna zpět do moře, neboť napadala ostatní žraloky. Poté byla ještě měsíc sledována.  Od té doby bylo v několika jiných akváriích drženo několik dalších kusů podobně dlouhou dobu, nicméně chovat tyto velké predátory v zajetí je extrémně obtížné. Často odmítají potravu a někdy narážejí do stěn akvária.


Doba výletu - obvykle 5 nocí na lifeaboardu. 

Pro informace o ceně, nás, prosím, kontaktujte.